Rozhovory
Míru Noska známe z televizních filmů Účastníci zájezdu, Román pro ženy nebo z oblíbeného seriálu Vyprávěj. Jako herec na volné noze hraje v různých divadlech. Vyzkoušel si i práci na druhé straně. Divadlo Palace uvedlo vloni premiéru hry Přátelák, kterou Míra Nosek režíroval. Covid na dlouhé měsíce zavřel divadla a herci se museli vrhnout do jiných oborů. Manuální práci si vyzkoušel i Míra Nosek.
Krátce po nástupu do funkce ředitelky Základní umělecké školy v Třebíči musela řešit prázdné koncertní sály a nezvyklé ticho nejen z oken Fóra, na který nebyl nikdo z Třebíčáků zvyklý. Jak se učí na základní umělecké škole v době koronavirové? Je stále zájem o výuku umění? Může hudba, tanec, literárně-dramatická i výtvarná činnost dětem pomoci překonat toto nelehké období? Nejen o tom jsme si povídali s Evou Vaňkovou.
Regon slaví 35 let. Výročí kapely i Sametové revoluce si připomenou při srpnovém koncertu v Trnavě. Povídali jsme si s bubeníkem kapely, Třebíčákem, Pavlem Kubátem.
Fakescape je hra inspirovaná únikovými hrami. V tomto případě se účastníci snaží rozpoznat padoucha a fake news. Vymysleli ji studenti z katedry politologie Masarykovy univerzity v Brně. Přestalo je totiž bavit poslouchat zprávy o tom, že si Češi neumějí ověřovat informace a že studenti nevědí, jak poznat manipulace nebo falešné zprávy. V týmu Fakescape je i Pavel Brejcha z Třebíče. Společně se spolužáky a hrou Fakescape jezdí po školách v celé České republice. Byli také v Třebíči na gymnáziu. Do Třebíče vzal i kolegyni z Fakescape Terezu Kráčmarovou, a tak jsme si o hře povídali společně.
Během deseti let vývoje se z třebíčské firmy DNK system stal přední český výrobce stavebního systému pro dřevostavby. O úctě ke dřevu, o tom, proč stále stoupá zájem o dřevostavby, a o plánech do budoucna jsme si povídali s ředitelem Milanem Pekárkem.
Luis Alfonso Aquino Serrano z Queretaro v Mexiku studuje architekturu. Je mu 23 let a tento týden je na zahraničním studijním pobytu v Třebíči. Společně s dalšími studenty z Číny, Gruzie, Egypta, Rumunska, Itálie a Ukrajiny. Luis bydlí v rodině Vechetových v Číměři u Třebíče, v rodině studentky a studentka Katolického gymnázia Třebíč, které tyto výměnné pobyty organizuje.
Barbara Willi je profesorkou hry na cembalo na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, obnovila tradiční třebíčská Nokturna a o Třebíčí říká, že je to nádherně duchovní místo pro hudbu.
Jako psycholog pracuje Zdeněk Krpoub pět let. Věnuje se dětem s poruchami chování i učení. V Třebíči je podle něj pomalejší tempo života a tím také méně stresu.
Dan Janík o sobě říká, že je produkční na volné noze. Před třemi roky převzal společně s kamarády organizaci festivalu Zámostí po svém otci. Na původním základu festivalu začal stavět a říká: „Je to jako rekonstrukce starýho baráku.“